-
−1%
XIAOMI Vacuum Cleaner G20 Lite white
XIAOMI Vacuum Cleaner G20 Lite white
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pre-filter | Yes |
| Dust container type | Bagless |
| Construction material | plastic |
| Product colour | White |
| Built-in display | No |
| Suction power | 18000 Pa |
| Battery type | Built-in |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Charging time | 4.5 h |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Power | 215 W |
| Power source | Battery |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Luggage bag weight | 2.5 kg |
| Height | 217 mm |
| Length | 340 mm |
| Width | 114 mm |
| Dirt separating method | Cyclonic |
| Cleaning surfaces | Furniture, Carpet, Upholstery, Hard floor, Bare floor |
| Cleaning type | Dry |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| Brush tool | Yes |
| Hard floor brush | No |
| Battery charger included | Yes |
| Easy to empty container | Yes |
| Shoulder strap | No |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Warnings | The hoover contains electrical components and must not be disposed of in the regular rubbish bin., Use in accordance with the operating instructions to avoid risk of electric shock., Do not use in damp conditions or on a wet surface. |