- In stock
Bosch Serie 2 BGS05A222 vacuum 1.5 L Cylinder vacuum Dry 700 W Bagless
Bosch Serie 2 BGS05A222 vacuum 1.5 L Cylinder vacuum Dry 700 W Bagless
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
9 - 14
business days
| Housing material | Plastic |
| Type | Cylinder vacuum |
| Tube lock type | Click |
| Wheels material | Plastic |
| Flexible hose | Yes |
| Dust capacity | 1.5 L |
| Product colour | White, Black |
| Cleaning type | Dry |
| Dust container type | Bagless |
| Cordless | No |
| Number of wheels | 3 wheel(s) |
| Tube material | Stainless steel |
| Number of 360° rotating wheels | 1 wheel(s) |
| Hose material | Plastic |
| Container material | Plastic |
| Tube type | Telescopic |
| Power control | Mechanical |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Battery operated | No |
| Power source | AC |
| Annual energy consumption | 28 kWh |
| Current | 10 A |
| Variable power | Yes |
| Energy saving | No |
| Maximum input power | 700 W |
| Weight | 6.6 kg |
| Package depth | 290 mm |
| Width | 268 mm |
| Weight (without accessories) | 4.4 kg |
| Depth | 381 mm |
| Package weight | 7.4 kg |
| Package height | 360 mm |
| Height | 314 mm |
| Package width | 490 mm |
| Proper use | Home |
| Floor surfaces supported | Hard floor, Carpet |
| Vacuum air filtering | EPA, Micro |
| EPA class | EPA 12 |
| Noise level | 78 dB |
| Operating radius | 9 m |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Cleaning surfaces | Hard floor, Carpet |
| Washable filter | No |
| Dust blower | No |
| Overheat protection | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Upholstery nozzle included | Yes |
| Vacuum brushes included | Hard floor brush |
| Multifunction tool | Yes |
| Crevice tool | Yes |
| Hose included | Yes |
| Manual | Yes |
| Handles quantity | 1 |
| Vertical storage | No |
| Handle controls | No |
| Dust container full indicator | No |
| Cord storage | Yes |
| Ergonomic handle | Yes |
| Carrying handle(s) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of park/storage positions | 2 |
| Anti-bacterial filter | Yes |
| Storage compartment | No |
| Control type | Buttons, Scrollbar |
| Cord length | 6 m |
| Park/storage assist | Yes |
| Automatic cord rewinder | Yes |