Bosch BGC21X300 vacuum Cylinder vacuum Dry 550 W Bagless
Bosch BGC21X300 vacuum Cylinder vacuum Dry 550 W Bagless
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cleaning type | Dry |
| Type | Cylinder vacuum |
| Flexible hose | Yes |
| Retractable cable | Yes |
| Cord length | 0.7 m |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black |
| Tube type | Telescopic |
| Maximum input power | 550 W |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power source | AC |
| Current | 10 A |
| Depth | 446 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Height | 290 mm |
| Weight (without accessories) | 4.7 kg |
| Width | 301 mm |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Noise level | 76 dB |
| HEPA filtration system | Yes |
| Proper use | Home |
| Vacuum air filtering | Allergy filter |
| Washable filter | Yes |
| Dirt separating method | Filtering |
| Removable filter | Yes |
| Operating radius | 10 m |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Warnings | Do not use in damp conditions or on a wet surface. |