- In stock
-
−3%
Black+Decker BXVMS602E Upright vacuum cleaner Black, Blue
Black+Decker BXVMS602E Upright vacuum cleaner Black, Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Modular design | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Cordless | No, No |
| Built-in LED lighting | No |
| Built-in display | No |
| Vertical storage | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Black, Blue |
| Power source | Mains |
| Power | 600 W |
| Volume | 800 ml |
| Power cable length | 6 m |
| Weight | 2.7 kg |
| Dirt separating method | Cyclonic/filtering |
| Vacuum air filtering | Cyclonic |
| Cleaning type | Dry |
| Mop function | No |
| Floor and carpet brush | Yes |
| Quick disconnect | Yes |
| LED backlight | No |
| Removable handheld vacuum | Yes |
| Strainer | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Filter type | HEPA |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas |
| Warnings | Do not use in damp conditions or on a wet surface., The hoover contains electrical components and must not be disposed of in the regular rubbish bin., Use in accordance with the operating instructions to avoid risk of electric shock. |