- In stock
-
−4%
Black & Decker WDC215WA handheld vacuum Blue, Titanium Bagless
Black & Decker WDC215WA handheld vacuum Blue, Titanium Bagless
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Dust container type | Bagless |
| Dirt capacity dry | 0.385 L |
| Product colour | Blue, Titanium |
| Runtime | 10 min |
| Suction power | 14 AW |
| Maximum input power | 10.8 W |
| Charging time | 10 h |
| Battery capacity | 1.5 Ah |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Power source | Battery |
| Weight | 670 g |
| Airflow | 837 l/min |
| Vacuum air filtering | Hygiene Filter |
| Cleaning type | Dry |
| Noise level | 65 dB |
| Repairability index | 5.3 |
| Crevice tool | Yes |
| Vacuum brushes included | Cleaning brush |
| Vacuum wand assembly | No |
| Charging base | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Recharge indicator | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Hazard pictogram(s) | GHS04: Compressed gas, Substances under pressure |
| Warnings | Do not use in damp conditions or on a wet surface., The hoover contains electrical components and must not be disposed of in the regular rubbish bin., Use in accordance with the operating instructions to avoid risk of electric shock. |