ADLER AD 7079 cordless upright vacuum cleaner
ADLER AD 7079 cordless upright vacuum cleaner


















ADLER AD 7079 cordless upright vacuum cleaner
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| LED display | Yes |
| Dust container type | Bagless |
| Cleaning type | Dry |
| Product colour | White |
| Tube material | Aluminium |
| Type | Cordless |
| Engine type | Brushless motor |
| Overheat protection | Yes |
| Battery capacity indicator | Yes |
| Pot capacity | 0,4 l |
| Power input | 100-240 |
| Suction power | 9000 Pa, 25 000 Pa |
| Motor power | 300 W |
| Adjustable suction | Yes |
| Number of suction levels | 4 |
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Weight | 2.3 kg |
| Charger cable length | 1,5 m |
| 3-stage filtration system | Yes |
| Proper use | Home |
| Noise level | 78 dB |
| ECO mode | Yes |
| Cleaning surfaces | Carpet, Hard floor |
| Dirt separating method | Filtering |
| Charging time | 4-5 h |
| Replaceable cartridge | Yes |
| Long crevice nozzle | Yes |
| Wall holder | Yes |
| Suction pipe | Yes |
| Flat brush | Yes |
| Slotted nozzle | Yes |