- In stock
-
−1%
DeWALT DCH133M1-QW rotary hammer SDS Plus 5680 RPM
DeWALT DCH133M1-QW rotary hammer SDS Plus 5680 RPM
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
5 - 10
business days
| Chuck type | SDS Plus |
| Drilling | Yes |
| Chiseling | Yes |
| Hammer drilling | Yes |
| Product description | For terms and conditions on 3 year extended warranty please visit https://www.dewalt.pl/3/ |
| Product colour | Black, Yellow |
| Lock-on function | Yes |
| Reverse | Yes |
| DFU / User manual | Yes |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of batteries included | 1 pc(s), 1 pc(s) |
| Battery capacity | 4 Ah |
| Width | 84 mm |
| Height | 161 mm |
| Depth | 381 mm |
| Weight | 2.88 kg |
| Drilling diameter in concrete (max) | 2.6 cm |
| Drilling diameter in steel (max) | 1.3 cm |
| Impact energy (max) | 2.6 J |
| Drilling diameter in brickwork (max) | 2.6 cm |
| Rated speed (max) | 5680 RPM |
| Drilling diameter in wood (max) | 3 cm |
| Battery pack | Yes |
| Battery charger included | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Warnings | Do not use the device near flammable materials. |