- New
Amazon Fire TV Stick HD Gen 3 2024
Amazon Fire TV Stick HD Gen 3 2024
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | Amazon |
| Weight | 0.275 kg. |
| Depth | 0.156 m. |
| Width | 0.14 m. |
| Height | 0.058 m. |
| AMA01 Connection options | HDMI |
| AMA02 Memory devices | Built-in 8GB |
| AMA03 Audio formats | MP3, WAV, AAC, OGG, AC3, FLAC, EAC3 |
| AMA04 Video formats | MP4, HDR10+, Dolby Vision |
| AMA05 Other options | YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, Facebook, DAZN |
| Processor | Quad-Core 1.7 GHz |
| HDMI output | HDMI v.2.0 |
| Operating system | Fire OS |
| Wireless connection type | 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6), Bluetooth 5.2 |
| Random Access Memory (RAM) | 2 |
| Built-in memory | 8 GB |
| MicroSD | None |
| Photo formats | BMP, GIF, JPEG, PNG |
| Size | 86 x 30 x 13 mm |
| Guarantee for individuals | 2 years |