-
−15%
Realme 16 Pro 5G 6.78" Dual SIM Android 16 USB Type-C 8 GB 512 GB 7000 mAh Purple
Realme 16 Pro 5G 6.78" Dual SIM Android 16 USB Type-C 8 GB 512 GB 7000 mAh Purple
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Processor model | 7300 Max 5G |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Product colour | Purple |
| USB Type-C required charging power (max) | 80 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Height | 162.6 mm |
| Depth | 7.8 mm |
| Weight | 192 g |
| Width | 77.6 mm |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
| 3G standards | WCDMA |
| SIM card capability | Dual SIM |
| Mobile network generation | 5G |
| 4G standard | LTE-FDD |
| 5G standard | NR |
| SIM card type | NanoSIM |
| Fingerprint reader | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cables included | USB |
| Protective case | Yes |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.78") |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Display resolution | 2772 x 1272 pixels |
| Panel type | AMOLED |
| Maximum brightness | 6500 nits |
| Touch response rate | 240 Hz |
| Screen to body ratio | 93,57% |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Speakers | stereo |
| RAM capacity | 8 GB |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Image stabilizer | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 112° |
| Self-timer | Yes |
| Night mode | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Slow motion mode | Yes |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Rear camera type | Dual camera |
| Portrait mode | Yes |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera field of view (FOV) angle | 86,7° |
| Video stabilizer | Yes |
| Macro photography | Yes |
| Image stabilizer type | OIS + EIS |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Auto exposure | Yes |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Energy efficiency class | A |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Colour temperature sensor | Yes |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Do not expose the device to high temperatures or direct flames. |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS07: Harmful, GHS02: Flammable |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Position location | Yes |
| Galileo | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |