-
−15%
Realme 16 Pro 5G 6.78" Dual SIM Android 16 USB Type-C 8 GB 512 GB 7000 mAh Purple
Realme 16 Pro 5G 6.78" Dual SIM Android 16 USB Type-C 8 GB 512 GB 7000 mAh Purple
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor family | MediaTek Dimensity |
| Processor model | 7300 Max 5G |
| Product colour | Purple |
| USB Type-C required charging power (max) | 80 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Height | 162.6 mm |
| Weight | 192 g |
| Depth | 7.8 mm |
| Width | 77.6 mm |
| 3G standards | WCDMA |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.4 |
| SIM card capability | Dual SIM |
| 4G standard | LTE-FDD |
| SIM card type | NanoSIM |
| 5G standard | NR |
| Mobile network generation | 5G |
| Fingerprint reader | Yes |
| Fast charging | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Cables included | USB |
| Protective case | Yes |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Display diagonal | 17.2 cm (6.78") |
| Display resolution | 2772 x 1272 pixels |
| Panel type | AMOLED |
| Maximum brightness | 6500 nits |
| Screen to body ratio | 93,57% |
| Touch response rate | 240 Hz |
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 16.0 |
| Speakers | stereo |
| Internal storage capacity | 512 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Image stabilizer | Yes |
| Maximum frame rate | 240 fps |
| Front camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Self-timer | Yes |
| Second rear camera field of view (FOV) angle | 112° |
| Night mode | Yes |
| Front camera type | Single camera |
| Front camera field of view (FOV) angle | 86,7° |
| Rear camera type | Dual camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 200 MP |
| Front camera aperture number | 2.4 |
| Second rear camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Video stabilizer | Yes |
| Rear camera field of view (FOV) angle | 84° |
| Image stabilizer type | OIS + EIS |
| Macro photography | Yes |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Slow motion mode | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Auto exposure | Yes |
| Portrait mode | Yes |
| Battery capacity | 7000 mAh |
| Energy efficiency class | A |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Colour temperature sensor | Yes |
| Warnings | Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames., Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point. |
| Hazard pictogram(s) | GHS09: Environmental hazard, GHS02: Flammable, GHS07: Harmful |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Galileo | Yes |
| Position location | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| Electronic compass | Yes |