RAM PATRIOT VIPER Venom DDR5 32 GB (2x16GB) 6000MHz CL30 XMP 3.0 (PVV532G600C30K)
RAM PATRIOT VIPER Venom DDR5 32 GB (2x16GB) 6000MHz CL30 XMP 3.0 (PVV532G600C30K)
Guarantee
120 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certificates | UKCA, RoHS, CE, FCC, BSMI |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |
| On-Die ECC | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS latency | CL30 |
| Memory channels | Dual-channel |
| Backlight | No |
| Memory voltage | 1.45 V |
| Depth | 7 mm |
| Width | 137 mm |
| Weight | 52 g |
| Height | 43 mm |