- New
A 16GB DDR5 memory module operating at 5600MHz in a dual-channel configuration ensures the highest performance and speed.
A 16GB DDR5 memory module operating at 5600MHz in a dual-channel configuration ensures the highest performance and speed.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
16GB DDR5 memory module running at 5600MHz in dual-channel configuration.
Features | |
|---|---|
| Memory channels | Dual channel |
| Memory voltage | 1.1V |
| ECC | Yes |
| XMP version | 3.0 |
| On-Die ECC | Yes |
| Memory layout | 2x8GB |
| Component | PC/Server |
| Cooling type | Heat dissipation unit |
| Internal memory | 16GB |
| Memory type | DDR5 |
Weight and dimensions | |
| Width | 137 mm |
| Height | 43 mm |
| Depth | 7 mm |
| Weight | 52 g |
Packaging details | |
| Package width | 179.9 mm |
| Package weight | 169 g |
| Package depth | 20.3 mm |
| Package height | 158.7 mm |