Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Patriot Memory Signature 8 GB DDR4 2666 MHz memory module is a great choice for PCs and servers. It features unregistered (unbuffered) memory and a CAS latency of 19, ensuring fast data processing.
Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8GB |
| Buffer memory type | Unregistered (unbuffered) |
| CAS delay | 19 |
| The component is intended for | For Computer/Server |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory frequency | 2666MHz |
| RoHS compliance | Yes |
| Memory form | 260-pin SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2V |
| ECC | No |
| Internal memory | 8GB |
Weight and dimensions | |
| Width | 69 mm |
| Weight | 9.5 grams |
| Depth | 3mm |
| Height | 30 mm |
Packaging details | |
| Package height | 168 mm |
| Package weight | 18.5 grams |
| Package depth | 16 mm |
| Package width | 53 mm |