- New
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Patriot Memory 8GB DDR4 memory module is a high-quality memory solution for computers and servers, featuring a speed of 2400 MHz.
Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8GB |
| Memory channels | Dual channel |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| The component is intended for | For PC/Server |
| Internal memory type | DDR4 |
| ECC | No |
| Product color | Green |
| Memory clock speed | 2400MHz |
| Internal memory | 8GB |
| Memory voltage | 1.2V |
| CAS delay | 17 |
Weight | |
| Weight | 22 grams |
Packaging details | |
| Package weight | 30.5 grams |
| | |
Sustainability | |
| Sustainability certificates | RoHS |