- New
- In stock
16GB DDR5 RAM with 6000MT/s speed and 36 CAS latency, supporting AMD Extended Profiles Overclocking (EXPO) version 1.0. 288-pin DIMM format with gold-plated contacts.
16GB DDR5 RAM with 6000MT/s speed and 36 CAS latency, supporting AMD Extended Profiles Overclocking (EXPO) version 1.0. 288-pin DIMM format with gold-plated contacts.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Kingston Technology Fury Beast 16GB DDR5 6000MT/s DIMM is a high-end memory module designed for demanding systems. It features a data transfer rate of 6000 MT/s and a latency of 36 CAS.
Features | |
|---|---|
| Activation time | 32 ns |
| Memory data transfer rate | 6000 MT/s |
| Internal memory type | DDR5 |
| Buffered memory type | Unbuffered |
| SPD profile | Yes |
| JEDEC standard | Yes |
| CAS latency time | 36 |
| Module configuration | 1024M x 64 |
| Component | PC/Server |
| Memory form | 288-pin DIMM |
| Memory voltage | 1.35V |
| Update row cycle time | 295 ns |
| Lead coating | Gold |
| Internal memory | 16GB |
| On-Die ECC | Yes |
| Lighting | No |
| Memory layout (modules x size) | 2x8GB |
| Programming Voltage Power (VPP) | 1.8V |
| Row cycle time | 48 ns |
| AMD Extended Profile Features Overclocking (EXPO) | Yes |
| Cooling type | Heat sink |
| ECC | No |
| AMD Extended Profile Overclocking (EXPO) version | 1.0 |
Operating conditions | |
| Storage temperature (TT) | -55 - 100 °C |
| Operating temperature (OT) | 0 - 85 °C |
Weight and dimensions | |
| Width | 6.62mm |
| Weight | 66.08 grams |
| Depth | 133.3 mm |
| Height | 34.9 mm |
Packaging details | |
| Package weight | 101.72 grams |
| Package width | 95.2 mm |
| Package height | 171.4 mm |
| Package depth | 14 mm |
Safety warning | |
| Warnings | Avoid moisture. Do not disassemble yourself. |