Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The G.Skill Trident Z5 offers 64GB of DDR5 memory with a speed of 6000MHz. The kit consists of two 32GB modules and features RGB lighting.
Features | |
|---|---|
| The component is intended for | For PC/Server |
| ECC | No |
| SPD profile | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| XMP version | 3.0 |
| Internal memory | 64GB |
| Cooling type | Heat dissipation unit |
| Memory clock speed | 6000MHz |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout | 2x32GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| CAS delay | 36 |
| Lighting color | Red/Green/Blue |
| Memory channels | Dual channels |
| Lighting | Yes |
| Memory voltage | 1.35V |