Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Afox DDR3 memory module is a great choice for desktop computers, offering 8 GB capacity and 1600 MHz speed, ensuring high performance.
Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory clock speed | 1600MHz |
| Memory channels | Double |
| Internal memory | 8GB |
| Product color | Green |
| RoHS compliance | Yes |
| ECC | No |
| Memory bandwidth (max) | 12.8 GB/s |
| Compatible chips | Intel® H81, Intel® H61 Express, Intel® H55 Express |
| JEDEC standard | Yes |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8GB |
| Memory voltage | 1.35V |
| CAS delay | 11 |
Operating conditions | |
| Operating temperature (OT) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (TT) | -55 - 100 °C |
Weight and dimensions | |
| Height | 30 mm |
| Width | 133 mm |
| Weight | 19 grams |
Packaging details | |
| Package width | 168 mm |
| Package weight | 37 grams |
| Package height | 88 mm |