- New
- In stock
64GB DDR5 memory module with 5600 MT/s data transfer rate and ECC support. Designed for use in computers and servers, it has a registered (buffered) configuration and operates at 1.1V.
64GB DDR5 memory module with 5600 MT/s data transfer rate and ECC support. Designed for use in computers and servers, it has a registered (buffered) configuration and operates at 1.1V.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
64GB DDR5 memory module with a data transfer rate of 5600 MT/s and ECC support. Designed for use in computers and servers, it has a registered (buffered) configuration and operates at a voltage of 1.1V.
Features | |
|---|---|
| Product type | RAM module |
| Brand | Kingston Technology |
| Model | 64GB DDR5 |
Specifications | |
| Memory voltage | 1.1V |
| Data transfer speed | 5600 MT/s |
| Internal memory type | DDR5 |
| Row Active Time | 32 ns |
| Memory rating | 2 |
| Row Precharge Time (TRP) | 16 |
| Cooling type | Heat sink |
| Internal memory | 64GB |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Buffer memory type | Registered (buffered) |
| On-Die ECC | Yes |
| CAS latency | 46 |
| Row Cycle Time | 48 ns |
| Operating temperature | 0 - 95 °C |
| Storage temperature | -55 - 100 °C |
| Width | 133.3 mm |
| Height | 31.2 mm |