G.Skill Ripjaws F3-1600C9D-16GRSL memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR3L 204-pin SO-DIMM
G.Skill Ripjaws F3-1600C9D-16GRSL memory module 16 GB 2 x 8 GB DDR3L 204-pin SO-DIMM
Guarantee
120 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Red, Black |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | No |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 8 GB |
| Component for | Laptop |
| CAS latency | 9 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 204-pin SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory voltage | 1.35 |
| Internal memory type | DDR3L |
| Warnings | Disposal of electronic products should be in accordance with local regulations for the recycling of electronic equipment., Keep out of the reach of children., Do not disassemble or damage the memory modules, they may contain substances hazardous to health. |