Severin 3610
Severin 3610
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
- FoodSave: up to 8 x longer fresh - especially for sensitive, short life food products - freezing without freezer burns
- OneTouch: fully automatic suction and bag-sealing process
- "Stop"-function for vacuuming of sensitive or moist foods
- integrated cutter for comfortable cutting of individual bag sizes from the roll
- for all vacuum bags and rolls up to 28 cm width
- integrated cable compartment
- easy to clean vacuum chamber
- incl. 10 vacuum bags 28 x 35 cm
| Features | |
|---|---|
| Colour of product: | Black |
| Vacuum: | 500 mbar |
| Indication light: | Y |
| Maximum working width: | 28 cm |
| Control type: | Touch |
| Cord storage: | Y |
| Weight & dimensions | |
| Height: | 70 mm |
| Width: | 390 mm |
| Depth: | 160 mm |
| Power | |
| Power: | 110 W |
| Packaging content | |
| Number of vacuum bags: | 10 |
| Logistics data | |
| Quantity per master carton: | 4 pc(s) |