Power Supply, MONTECH, CENTURY II, ATX, 1200 W, CENTURYII1200
Product reference: 2-4710562746365
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Your message has been successfully sent!
Fill in the required fields*
Powering the Next CENTURY
A Signature of Montech Innovation
All Time Peak Efficiency
80 PLUS & Cybenetics Platinum Certified
First-Class Gear Support: 12V-2x6 Cable
Standardize the 12V-2x6 cable for top compatibility with the latest graphics card.
Modern Power for the Future
Built to ATX 3.1 and PCIe 5.1 platforms, catering the top-tier efficiency and compatibility.
Precise Power Architecture in Operation
Reliability from Start to Finish
135mm FDB Fan Enhancement
Experience quiet performance with Century II's 135mm Fluid Dynamic Bearing fan.
Efficient Cooling, Quiet Performance
Optimized 135mm fan size with Smart Zero Fan mode, ensuring ideal ventilation while maintaining a low noise level.
Flat & Flexible fof a Sleek Build
Ultimate Protection: Guaranteed for 10 Years
  • All Time Peak Efficiency
  • Modern Power for the Future
  • 135mm FDB Fan Enhancement
Summary Montech CENTURY II 1200W. Total power: 1200 W, AC input voltage: 100 - 240 V, AC input frequency: 50/60 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 60 cm, SATA power cable length: 950 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Gold. Product colour: Silver, Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 13.5 cm. Compliance certificates: BSMI, CB, CCC, EAC, Electromagnetic Compatibility (EMC), Federal Communications Commission (FCC),...
Vendor Homepage https://www.montechpc.com/century-ii-1200w
Unit Box Height 0.11
Unit Box Length 0.295
Unit Box Width 0.21
AC input frequency 50/60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Combined power (+12V) 1200 W
Combined power (+3.3V) 100 W
Combined power (+5V) 100 W
Combined power (+5Vsb) 15 W
Combined power (-12V) 3.6 W
Input current 10 A
Max output current (+12V) 100 A
Max output current (+3.3V) 20 A
Max output current (+5V) 20 A
Max output current (+5Vsb) 3 A
Max output current (-12V) 0.3 A
Power Factor Correction (PFC) type Active
Total power 1200 W
Cabling type Fully-Modular
CPU power connector (4+4 pin) Yes
Motherboard power cable length 600 mm
Motherboard power connector 20+4 pin ATX
Number of SATA power cables 3
Number of SATA power connectors 4
PCI Express power connectors (16-pin) 1
PCI Express power connectors (6+2 pin) 3
Peripheral (Molex) power cable length 950 mm
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) 1
SATA power cable length 950 mm
80 PLUS certification 80 PLUS Gold
ATX version 3.1
Bearing technology FDB
Power supply unit (PSU) form factor ATX
Purpose PC
Cooling type Active
Fan diameter 135 mm
Illumination No
Number of fans 1 fan(s)
On/off switch Yes
Product colour Black/Silver
Operating temperature (T-T) 0 - 50 °C
Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance Yes
Depth 140 mm
Height 86 mm
Width 150 mm
Package type Box
Country of origin China
Warranty period 10 year(s)
Model name CENTURY II 1200W