- In stock.
Power Supply INTER-TECH Argus RGB, 80PLUS Bronze, 700W, Retail, 1x140 Fan, 1x20+4Pin, 4+4Pin, 2xPCI-e 6+2Pin, 3x4Pin (Molex), 6xSATA, 1xFDD, rev 2.0
Power Supply INTER-TECH Argus RGB, 80PLUS Bronze, 700W, Retail, 1x140 Fan, 1x20+4Pin, 4+4Pin, 2xPCI-e 6+2Pin, 3x4Pin (Molex), 6xSATA, 1xFDD, rev 2.0
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Power Device Type | Power Supply |
| Power Device Location | Internal |
| Input Voltage | AC 100/240 V |
| Output Voltage | DC 3.3/5/±12 V |
| Maximum Output Power | 700 W |
| Circuit Protection | Over Voltage Short Circuit Protection Over Power |
| Modular Power Supply | No |
| Power Adapter and Power Supply Features | Active PFC RGB LED |
| 80 Plus Certification | 80 Plus Bronze |
| Efficiency | 85% |
| +3.3V | 20 A |
| +5V | 20 A |
| +12V | 58 A (700 ) |
| -12V | 0.3 A (3.6 ) |
| +5VSB | 2.5 A (12.5 ) |
| 20+4-pin Main Connector | 1 |
| 4/8-pin +12V Power Connector | 1 |
| 4-pin Peripheral Power Connector | 3 |
| 4-pin Floppy Drive Connector | 1 |
| S-ATA Connector | 6 |
| 6/8-pin PCI Express Connector | 2 |
| Fans Installed Quantity | 1 |
| Fan Diameter | 140 mm |
| External Color | Black |
| Cable Included | Power Cord |
| Included Accessories | Cable Ties User Guide Screws |
| Depth | 160 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| Nominal Weight | 1.68 kg |
| Warranty Term (month) | 24 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Weight | 2.04 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 1.68 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 4260455644952 |