- In stock
-
−8%
Power supply ASRock Challenger Bronze 550W (CL-550B)
Power supply ASRock Challenger Bronze 550W (CL-550B)
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| On/off switch | Yes |
| Fan diameter | 12 cm |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Fan location | Top |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power protection features | SCP (short circuit protection), OVP (overvoltage protection), UVP (undervoltage protection), OPP (overload protection), OTP (overheat protection), OCP (overcurrent protection) |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Total power | 550 W |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| EPS power connector (4+4 pin) | 1 |
| Warnings | Do not open the case - risk of electric shock., The product is not suitable for disposal with municipal waste - dispose of in accordance with local regulations. |