Mars Gaming MPB850SI power supply unit 850 W 24-pin ATX ATX Black
Mars Gaming MPB850SI power supply unit 850 W 24-pin ATX ATX Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Fan location | Top |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Max output current (+3.3V) | 18 A |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Total power | 850 W |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| Max output current (+12V) | 70.5 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power protection features | Under voltage, Short circuit, Over voltage, Over power, Overcharge |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Combined power (+12V) | 846 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Input current | 8 A |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| Depth | 145 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| Compliance certificates | WEEE, CE |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| Cabling type | Non-Modular |