-
−1%
DeepCool PN1000-M power supply unit (R-PNA00M-FC0B-JGEU)
DeepCool PN1000-M power supply unit (R-PNA00M-FC0B-JGEU)
Guarantee
144 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Product colour | Black |
| Fan location | Top |
| On/off switch | Yes |
| Power Good signal delay range | 100 - 150 ms |
| Power protection features | No load operation, Under voltage, Surge & inrush protection (SIP), Overheating, Over power, Short circuit, Over voltage, Surge protection |
| Combined power (+12V) | 999.6 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Efficiency | 90% |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Hold time | 16 ms |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Total power | 1000 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| ATX version | 3.1 |
| Purpose | PC |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Bearing technology | FDB |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| CPU power connector (4+4 pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| CPU power cable length | 70 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Warnings | Do not open the case - risk of electric shock., The product is not suitable for disposal with municipal waste - dispose of in accordance with local regulations., Avoid contact of the product with water or other liquids. |