Brother TD-4550DNWB - advanced direct thermal label printer with 300 dpi resolution. Supports USB, LAN, Wi-Fi and Bluetooth connections, making it easy to integrate into various IT systems. Suitable for more detailed labels and barcodes.
Brother TD-4550DNWB - advanced direct thermal label printer with 300 dpi resolution. Supports USB, LAN, Wi-Fi and Bluetooth connections, making it easy to integrate into various IT systems. Suitable for more detailed labels and barcodes.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
| MPN | TD4550DNWBXX1 |
| Supported operating system | Windows Server |
| Weight | 2.08 kg |
| Label width | Up to 118 mm |
| Purpose | For large businesses, For small businesses |
| Connection interface | WiFi, LAN (network), USB, Bluetooth |
| Print resolution (dpi) | 300x300 |
| Warranty (months) | 24 |
| Color printing | No |
| Dimensions | 180 x 224 x 155 mm |
| Complete set | Printer, power cord, USB cable, quick setup guide, warranty card |
| Printing from a mobile phone | Yes |
| Printing speed | 152 mm/s |
| Printing width | Up to 108 mm |