This is a professional stationary labeling machine for the workplace and larger offices. The device has a QWERTY keyboard and a large graphic display, allowing you to conveniently create clear, professional labels. Integrated Bluetooth connectivity allows you to print directly from a smartphone or computer using the P-touch Editor or Brother iPrintLabel apps. Tapes up to 18 mm wide are supported, and a wide selection of fonts, symbols and frames allows you to customize labels to different needs.
The printer kit includes: printer, 18 mm black on white laminated TZe tape (4 m long), power cord, USB cable, case, documentation.
This is a professional stationary labeling machine for the workplace and larger offices. The device has a QWERTY keyboard and a large graphic display, allowing you to conveniently create clear, professional labels. Integrated Bluetooth connectivity allows you to print directly from a smartphone or computer using the P-touch Editor or Brother iPrintLabel apps. Tapes up to 18 mm wide are supported, and a wide selection of fonts, symbols and frames allows you to customize labels to different needs.
The printer kit includes: printer, 18 mm black on white laminated TZe tape (4 m long), power cord, USB cable, case, documentation.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
| MPN | PTD460BTVPZW1 |
| Supported operating system | macOS |
| Weight | 0.77 kg |
| Purpose | For small businesses |
| Connection interface | USB, Bluetooth |
| Print resolution (dpi) | 180x180 |
| Warranty (months) | 36 |
| Dimensions | 187 x 178 x 72 mm |
| Complete set | Printer, 18mm black on white laminated TZe tape (4m long), power cord, USB cable, case, documentation |
| Printing from a mobile phone | Yes |
| Tape width | Up to 18 mm |
| Printing speed | 30 mm/s |