The Brother PT-D410 is a versatile label printer for home offices and workplace organization. It has a convenient QWERTY keyboard and a clear graphic display that allows you to quickly create professional-looking labels. The device supports tapes up to 18 mm wide and offers a wide selection of fonts, frames and symbols. The USB connection allows you to create labels on a computer using the P-touch Editor program.
The printer kit includes: printer, 18 mm black on white laminated TZe tape (4 m long), USB cable, documentation.
The Brother PT-D410 is a versatile label printer for home offices and workplace organization. It has a convenient QWERTY keyboard and a clear graphic display that allows you to quickly create professional-looking labels. The device supports tapes up to 18 mm wide and offers a wide selection of fonts, frames and symbols. The USB connection allows you to create labels on a computer using the P-touch Editor program.
The printer kit includes: printer, 18 mm black on white laminated TZe tape (4 m long), USB cable, documentation.
Guarantee
6 month
Delivery from Lithuania in
2 - 14
business days
Transform your home office with a professional Brother label printer.
The PT-D410 is a compact, easy-to-use label printer that prints clear, laminated labels to help personalize important files and folders, identify home office equipment and cables, and organize storage boxes.
Prints labels up to 18mm wide, compatible with durable Brother TZe tapes that are resistant to water, abrasion, chemicals and extreme temperatures, so you can be sure your labels will last over time.
You can create custom labels by adding your own logos, symbols and barcodes using Brother's label design software solution - P-touch Editor. Simply connect the label printer to your computer using the printer's USB port.
| MPN | PTD410ZW1 |
| Supported operating system | macOS |
| Weight | 0.76 kg |
| Purpose | For home users, For small businesses |
| Connection interface | USB |
| Print resolution (dpi) | 180x180 |
| Warranty (months) | 36 |
| Dimensions | 187 x 178 x 72 mm |
| Complete set | Printer, 18 mm black on white laminated TZe tape (4 m long), USB cable, documentation |
| Printing from a mobile phone | No |
| Tape width | Up to 18 mm |
| Printing speed | 20 mm/s |