- In stock
HP Smart Tank 725 All-in-One Thermal inkjet A4 4800 x 1200 DPI 15 ppm Wi-Fi
HP Smart Tank 725 All-in-One Thermal inkjet A4 4800 x 1200 DPI 15 ppm Wi-Fi
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Compliance certificates | CECP |
| Page description languages | PCL 3 GUI |
| Recommended duty cycle | 400 - 800 pages per month |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex functions | |
| Maximum duty cycle | 5000 pages per month |
| HP segment | Home |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons |
| Product colour | Blue |
| Display | LCD |
| Power consumption (sleep) | 2 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.1 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 30 °C |
| Recommended humidity operating range | 20 - 80% |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 90% |
| Height | 198.6 mm |
| Width | 427.5 mm |
| Depth | 364 mm |
| Weight | 6.38 kg |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Wi-Fi | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15.3 Catalina, MacOS, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 11, Windows 10 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Internal memory | 128 MB |
| Maximum internal memory | 128 MB |
| Card reader integrated | No |
| Built-in processor | Yes |
| Sound power level (printing) | 6.5 dB |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Bundled software | HP Printer Software, available online |
| Warranty card | Yes |
| Cables included | AC |
| USB port | Yes |
| Direct printing | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Recommended system requirements | Windows 10, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Internet Explorer. |
| Custom media sizes | 88.9 x 127 mm to 215.9 x 355.6 mm |
| PictBridge | No |
| Number of users | 3 user(s) |
| Typical electricity consumption (TEC) number | 0.30 kWh/Week |
| Number of print heads | 2 |
| UNSPSC-code | 43212104 |
| Power supply type | Internal |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 15 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 9 ppm |
| Time to first page (colour, normal) | 16 s |
| Time to first page (black, normal) | 14 s |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Printing | Colour printing |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 9 ppm |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex printing | Yes |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 23 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Borderless printing | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Auto fit function | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Duplex copying | Yes |
| ID-card copy function | Yes |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 13 cpm |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 6 cpm |
| Faxing | No |
| Total input capacity | 250 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Maximum input capacity | 250 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Non-ISO print media sizes | Hagaki card, Legal |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A4, A6 |
| Custom media length | 127 - 355.6 mm |
| Paper tray media weight | 60 - 250 g/m² |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Custom media width | 88.9 - 215.9 mm |
| Borderless printing media sizes | Letter, A4 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C6, C5 |
| Paper tray media types | Recycled paper, Photo paper, Glossy paper, Matte paper, Lightweight paper, Plain paper |
| Envelopes sizes | C6, DL, C5 |
| Envelope feeder | No |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Maximum print size | 216 x 355.6 mm |
| Greyscale levels | 256 |
| Input colour depth | 24 bit |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Scan drivers | TWAIN |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanning | Colour scanning |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Image formats supported | JPG, TIFF, PNG |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan to | Software |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Warnings | Follow local regulations for the disposal of electronic multifunctional devices., Avoid contact with ink, may cause skin irritation., Do not dispose of used appliances and toner cartridges in the regular rubbish bin, they may contain substances harmful to the environment. |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199642200159 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 195122490829; (ABY) 195122490836; (B19) 195122490874; (BAZ) 195122490898 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | 25% post-consumer recycled plastic; Recyclable through HP Planet Partners |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 240 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 141 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 96 |