-
−4%
HP LaserJet M110w Printer, Black and white, Printer for Small office, Print, Compact Size
HP LaserJet M110w Printer, Black and white, Printer for Small office, Print, Compact Size
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Master (outer) cases per pallet layer | 15 pc(s) |
| Maximum duty cycle | 8000 pages per month |
| Printing colours | Black |
| HP segment | Small medium business |
| Page description languages | URF, PWG, PCLmS |
| Number of print cartridges | 1 |
| Recommended duty cycle | 100 - 1000 pages per month |
| Certification | CISPR32:2012 & CISPR32:2015 /EN55032:2012 & EN55032:2015+AC:2016 - Class B; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013; EN 55035:2017; FCC Title 47 CFR, Part 15 Class B/ICES-003, Issue 6 |
| Product colour | White |
| Built-in display | No |
| Control type | Buttons |
| Market positioning | Home & office |
| Power consumption (off) | 0.05 W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.05 W |
| Power consumption (printing) | 361 W |
| Power consumption (ready) | 3.2 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.256 kWh/week |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Height | 159 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Depth | 189 mm |
| Width | 346 mm |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Network ready | Yes |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Other operating systems supported | Linux |
| Processor frequency | 500 MHz |
| Internal memory | 32 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum internal memory | 32 MB |
| Sound pressure level (printing) | 48 dB |
| Cables included | AC |
| Included cartridge capacity (black) | 300 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Recommended system requirements | Microsoft® Windows® 11, 10, 7 SP1: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Microsoft® Internet Explorer or Edge. |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Acoustic power emissions (ready) | 23 dB |
| Acoustic pressure emissions bystander (ready) | 16 dB |
| Print technology | Laser |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Duplex printing | No |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 2 mm |
| Colour | No |
| Secure printing | Yes |
| Warm-up time | 20 s |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Maximum input capacity | 150 sheets |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Paper tray 1 input capacity | 150 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Custom media length | 148 - 355.6 mm |
| Envelopes sizes | C5, DL |
| Non-ISO print media sizes | Letter, Legal |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A6, A5, A4 |
| Paper tray media types | Labels, Plain paper, Envelopes, Postcard |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media weight | 65 - 120 g/m² |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP Instant Ink | Yes |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABT) 195122490829; (ABY) 195122490836; (B19) 195122490874; (BAZ) 195122490898 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198415233004, 198415233042 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Post-Consumer Recycled Plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | Forest First product |