- In stock
HP ENVY Photo Envy 7230 Wireless All-in-One Color Printer
HP ENVY Photo Envy 7230 Wireless All-in-One Color Printer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Replacement cartridges | HP 303 Black Original Ink Cartridge (~200 pages yield) T6N02AE; HP 303 Tri-color Original Ink Cartridge (~165 pages yield) T6N01AE; HP 303XL Black Original Ink Cartridge (~600 pages yield) T6N04AE; HP 303XL Tri-color Original Ink Cartridge (~415 pages yield) T6N03AE |
| Recommended duty cycle | 300 - 400 pages per month |
| Maximum duty cycle | 1000 pages per month |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Page description languages | PCL 3 GUI |
| HP segment | Home |
| Digital sender | Yes |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Number of print cartridges | 2 |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Beige |
| Colour display | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Colour name | Portobello |
| Power consumption (off) | 0.06 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 14 W |
| Power consumption (printing) | 14 W |
| Power consumption (sleep) | 1.02 W |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 80% |
| Recommended humidity operating range | 20 - 80% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 10 - 90% |
| Weight | 6.91 kg |
| Width | 460 mm |
| Height | 190.5 mm |
| Depth | 383 mm |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11a, 802.11g |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, MacOS |
| Other operating systems supported | Linux |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Sound power level (printing) | 6.2 dB |
| Internal memory | 256 MB |
| Bundled software | Download HP app from hp.com/start/install . |
| Included cartridge capacity (black) | 125 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (CMY) | 120 pages |
| Cables included | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Direct printing | No |
| USB port | Yes |
| Manufacturer warranty | One-year limited warranty. For more info please visit us at http://support.hp.com . For full terms and conditions visit: www.hp.com/go/orderdocuments . Warranty and support options vary by product, country, and local legal requirements. |
| Recommended system requirements | Windows 11; Windows 10 32 bit or 64 bit; 2 GB available hard disk space; Microsoft Internet Explorer or Edge; Internet connection. macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; 2 GB HD; Internet required. |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Custom media sizes | Main Tray: 97.79 x 215 to 127 x 355 mm; Photo Tray: No custom sizes |
| UNSPSC-code | 43212110 |
| Number of users | 5 user(s) |
| Power supply type | Internal universal power supply |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 22 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Time to first page (colour, normal) | 20 s |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Time to first page (black, normal) | 18 s |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 10 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 15 ppm |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 10 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Copy speed (colour, draft, A4) | 15 cpm |
| Duplex copying | No |
| Auto fit function | Yes |
| Copy speed (black, draft, A4) | 22 cpm |
| Maximum number of copies | 50 copies |
| Copying | Colour copying |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 22 cpm |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 15 cpm |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Harmonized System (HS) code | 8443310000 |
| Faxing | No |
| Total number of input trays | 2 |
| Total output capacity | 60 sheets |
| Total input capacity | 125 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Maximum output capacity | 60 sheets |
| Maximum input capacity | 125 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 35 sheets |
| Paper tray media weight | 75 - 300 g/m² |
| Envelope feeder | No |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5, C6 |
| Paper tray media types | Glossy paper, Matte paper, Lightweight paper, Recycled paper, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6, A4 |
| Custom media width | 97.79 - 127 mm |
| Non-ISO print media sizes | 2L, Hagaki card |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Custom media length | 215 - 355 mm |
| Photo paper sizes | 10x30, 13x18, 13x13, 10x15 |
| Envelopes sizes | C6, DL, B5, 10, C5 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Borderless printing media sizes | Letter |
| JIS B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Document formats supported | |
| Scan technology | CIS |
| Image formats supported | BMP, PNG, JPG, TIFF |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scanning | Colour scanning |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Input colour depth | 24 bit |
| Greyscale levels | 256 |
| Duplex scanning | No |
| Maximum scan area | 215.9 x 297 mm |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan drivers | TWAIN |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199642200159 |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP Instant Ink | Yes |
| Sustainable technologies and materials | Recyclable through HP Planet Partners; 60% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability compliance | Yes |