Epson Perfection V39II Flatbed scanner 4800 x 4800 DPI A4 Black
Epson Perfection V39II Flatbed scanner 4800 x 4800 DPI A4 Black
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Power consumption (off) | 0.013 W |
| Power consumption (typical) | 2.5 W |
| Power supply type | USB |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Height | 39 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Depth | 364 mm |
| Width | 249 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows XP, Windows 10, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.7 Lion |
| Scan drivers | TWAIN, ICA |
| Sensor type | CIS |
| Button functions | Copy, On, Scan to PDF |
| Scan file formats | TIFF, JPEG, BMP, |
| Light source | White LED |
| Cables included | USB |
| USB version | 2.0 |
| USB port | Yes |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Legal | Yes |
| Letter | Yes |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Colour scanning | Yes |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Input colour depth | 48 bit |
| Maximum scan size | 216 x 297 mm |
| Optical scanning resolution | 4800 x 4800 DPI |
| Duplex scanning | No |
| Output colour depth | 24 bit |
| Warnings | Do not open the housing of the unit to avoid electric shock., Avoid exposure to extreme temperatures., Do not use in damp areas. |