-
−13%
This feature-rich A4 printer is designed for home offices and small businesses. It offers a very low cost per page and extremely fast print speeds. With a 250-sheet front paper tray, 6.1 cm LCD touchscreen and 35-page automatic document feeder, you can print the documents you need with ease. Wi-Fi and LAN connections make it easy to integrate the printer into your office network.
The printer kit includes: printer, ink set (1 x 127 ml black, 3 x 70 ml cyan, magenta, yellow) + extra black, power cord, quick setup guide, warranty documents.
Epson promotion! Get €80 back from Epson when you purchase an EcoTank printer. More information about the promotion > HERE
This feature-rich A4 printer is designed for home offices and small businesses. It offers a very low cost per page and extremely fast print speeds. With a 250-sheet front paper tray, 6.1 cm LCD touchscreen and 35-page automatic document feeder, you can print the documents you need with ease. Wi-Fi and LAN connections make it easy to integrate the printer into your office network.
The printer kit includes: printer, ink set (1 x 127 ml black, 3 x 70 ml cyan, magenta, yellow) + extra black, power cord, quick setup guide, warranty documents.
Epson promotion! Get €80 back from Epson when you purchase an EcoTank printer. More information about the promotion > HERE
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
| Print format | A4, A5, A6, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm |
| Fax | Yes |
| MPN | C11CJ88403 |
| Supported operating system | Windows XP, Windows Vista, macOS |
| Weight | 7.3 kg |
| Purpose | For home users, For small businesses |
| Printing method | Inkjet |
| Black and white print speed | 37 ppm |
| Color print speed | 23 ppm |
| Scanning | Yes |
| Copying | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Connection interface | WiFi, LAN (network), WiFi Direct, USB |
| Photo printing | Yes |
| Scanning resolution (dpi) | 1,200 x 2,400 |
| Print resolution (dpi) | 4,800 x 1,200 |
| Color printing | Yes |
| Duplex scanning | No |
| Dimensions | 346 x 375 x 347 mm |
| Complete set | Printer, ink set (1 x 127 ml black, 3 x 70 ml cyan, magenta, yellow) + extra black, power cord, quick setup guide, warranty documents |
| Automatic document feeder (ADF) | Yes |
| Printing from a mobile phone | Yes |
| Warranty for individuals (months) | 24 |
| Guarantee for legal entities (months) | 12 |