-
−3%
The Ricoh fi-7460 is a compact A3 document scanner capable of scanning 60 pages per minute and supporting a variety of media. It features automatic duplex scanning, a reliable paper feed mechanism and software for efficient scanning and document management.
The Ricoh fi-7460 is a compact A3 document scanner capable of scanning 60 pages per minute and supporting a variety of media. It features automatic duplex scanning, a reliable paper feed mechanism and software for efficient scanning and document management.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Ricoh fi-7460 is a compact A3 document scanner ideal for the office, with a scanning speed of 60 pages per minute and support for a wide range of media types. It features automatic duplex scanning, a reliable paper feed mechanism and software for efficient scanning and document management. Its wide input capacity accommodates standard A8-A3 formats, as well as folded A2 documents and plastic cards, so you don't have to worry about pre-sorting mixed stacks of documents.
Features | |
|---|---|
| Product type | Document scanner |
| Brand | Ricoh |
| Model | fi-7460 |
Specifications | |
| Dimensions | 510 x 300 x 320 mm (L x W x H) |
| Weight | 7.6 kg |
| Maximum document size | 304.8 x 431.8 mm |
| Scanning speed (Black/White) | 60 pages/min |
| Scan speed (Color) | 60 pages/min |
| Optical resolution | 600dpi x 600dpi |
| Duplex scanning | Yes |
| Interface | USB 3.0 |
| Supported operating systems | Windows 10 Education, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
Electricity consumption | |
| Labor energy consumption | 36W |
| Standby power consumption | 0.35W |
| Sleep energy expenditure | 1.4W |
Ecological conditions | |
| Minimum operating temperature | 5 °C |
| Maximum operating temperature | 35 °C |
| Working humidity | 20 - 80% (non-condensing) |