- In stock
The Brother ADS-4700W is a high-speed ADF and sheet-fed scanner with a scanning resolution of 600 x 600 DPI. It supports duplex scanning at up to 80 images per minute and holds 80 sheets in the automatic document feeder.
The Brother ADS-4700W is a high-speed ADF and sheet-fed scanner with a scanning resolution of 600 x 600 DPI. It supports duplex scanning at up to 80 images per minute and holds 80 sheets in the automatic document feeder.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Brother ADS-4700W is a high-speed ADF and paper scanner with a scanning resolution of 600 x 600 DPI. It supports duplex scanning at speeds of up to 80 images per minute and has an 80-sheet automatic document feeder capacity.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Document Scanner |
| Product Brand | Brother |
| Model | ADS-4700W |
Specifications | |
| Dimensions | 243 × 391 × 320 mm (W × H × D) |
| Weight | 3.23 kg |
| Color | White, Black |
Technical Data | |
| Power (Typical) | 26W |
| Voltage | 100-240V |
| Daily Duty Cycle (Max.) | 6000 pages |
| Maximum Duty Cycle | 120,000 pages per month |
| Scanning Resolution | 600 x 600 DPI |
| Duplex Scan Speed (Black/White) | 80 ipm |
| Duplex Scan Speed (Color) | 80 ipm |
| ADF Input Capacity | 80 sheets |
| Supported Media Types | Recycled Paper, Plastic Card, Thin Paper, Business Card, Thick Paper, Plain Paper |
| Maximum Scan Size | 355.6 x 215.9 mm |
| USB Version | 2.0/3.2 Gen 1 |
Safety Warning | |
| Use the product only for its intended purpose to ensure safety and optimal performance. | |