The Brother HL-J6010DW is a colour inkjet A3 printer for offices and workgroups that do not require scanning or copying. It offers print speeds of up to 30 ipm, automatic duplex printing in A3 and a 6.8cm colour touchscreen. NFC for secure authentication and mobile printing, and two 250-sheet paper trays help you efficiently manage your daily printing needs.
The printer package includes: printer, power cord, quick setup guide, product safety guide, warranty, consumables, user manual.
The Brother HL-J6010DW is a colour inkjet A3 printer for offices and workgroups that do not require scanning or copying. It offers print speeds of up to 30 ipm, automatic duplex printing in A3 and a 6.8cm colour touchscreen. NFC for secure authentication and mobile printing, and two 250-sheet paper trays help you efficiently manage your daily printing needs.
The printer package includes: printer, power cord, quick setup guide, product safety guide, warranty, consumables, user manual.
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
| Print format | A4, A3, A5, A6, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm |
| Fax | No |
| MPN | HLJ6010DWRE1 |
| Supported operating system | Chrome OS, Windows Server, macOS |
| Weight | 19.6 kg |
| Purpose | For home users, For small businesses |
| Printing method | Inkjet |
| Black and white print speed | 30 ppm |
| Color print speed | 30 ppm |
| Scanning | No |
| Copying | No |
| Duplex printing | Yes |
| Connection interface | WiFi, LAN (network), WiFi Direct, USB |
| Standard input capacity (sheets) | 500 |
| Photo printing | Yes |
| Print resolution (dpi) | 4,800 x 1,200 |
| Warranty (months) | 36 |
| Color printing | Yes |
| Dimensions | 576 x 477 x 315 mm |
| Complete set | Printer, power cord, quick setup guide, product safety guide, warranty, consumables, user manual |
| Automatic document feeder (ADF) | No |
| Printing from a mobile phone | Yes |