- In stock
-
−3%
Canon PIXMA G640 Inkjet A4 4800 x 1200 DPI Wi-Fi
Canon PIXMA G640 Inkjet A4 4800 x 1200 DPI Wi-Fi
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Printing colours | Black, Cyan, Grey, Magenta, Yellow |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (copying) | 16 W |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight | 6.6 kg |
| Depth | 555 mm |
| Width | 445 mm |
| Height | 238 mm |
| Security algorithms | WPA-PSK, WEP, WPA2-PSK |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, PIXMA Cloud Link, Apple AirPrint |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.15 Catalina |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 7, Windows 10 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2019, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2008 R2 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| USB port | Yes |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 3.9 ipm |
| Borderless printing | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 3.9 ipm |
| N-in-1 copy function (N=) | 4, 2 |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| ID-card copy function | Yes |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Faxing | No |
| Total number of input trays | 1 |
| Custom media width | 55 - 216 mm |
| Borderless printing media sizes | A4, 8x10, 4x6, 5x7 |
| Custom media length | 89 - 1200 mm |
| Photo paper sizes | 10x15, 13x18, 18x25, 20x25 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A6, A4 |
| Paper tray media types | Photo paper |
| Envelopes sizes | DL, Com-10, Monarch, C5 |
| Paper tray media weight | 64 - 105 g/m² |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Photo paper sizes (imperial) | 8x10, 5x7", 7x10, 4x6 |
| Scanning | Colour scanning |
| Input colour depth | 16 bit |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Scan technology | CIS |
| Output colour depth | 8 bit |
| Input greyscale depth | 16 bit |