- In stock.
-
−3%
The Brother QL-1100c is a high-speed shipping label printer, perfect for printing barcodes and large shipping labels in warehouses and mailrooms. It can print labels up to 103.6 mm wide and has a USB connection for printing from Windows and Mac. Up to 99 label templates can be stored in the printer's memory. Compatible with FBA (Fulfilled By Amazon) label printing via a special PDF crop printing feature.
The Brother QL-1100c is a high-speed shipping label printer, perfect for printing barcodes and large shipping labels in warehouses and mailrooms. It can print labels up to 103.6 mm wide and has a USB connection for printing from Windows and Mac. Up to 99 label templates can be stored in the printer's memory. Compatible with FBA (Fulfilled By Amazon) label printing via a special PDF crop printing feature.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 7
business days
| MPN | QL1100CZW1 |
| Supported operating system | Windows Server, macOS |
| Weight | 1.71 kg |
| Label width | Up to 103.6 mm |
| Purpose | For small businesses |
| Connection interface | USB |
| Print resolution (dpi) | 300x300 |
| Warranty (months) | 24 |
| Color printing | No |
| Dimensions | 170 x 222 x 151 mm |
| Complete set | Printer, power cord, USB cable, user manual, quick setup guide, DK-22205 62mm wide label roll (8m), DK-11247 shipping labels (41 labels) |
| Printing from a mobile phone | No |
| Printing speed | 110 mm/s |
| Printing width | Up to 101.66 mm |