The Brother MFC-J6959DW is a compact yet highly versatile large format colour inkjet multifunction printer for businesses. It can print, copy, scan and fax, and supports long format roll paper up to 2.7m long. It is a practical solution for businesses that need flexible document and graphics printing from a single device.
The printer package includes: printer, power cord, quick setup guide, product safety guide, warranty, consumables, user manual.
The Brother MFC-J6959DW is a compact yet highly versatile large format colour inkjet multifunction printer for businesses. It can print, copy, scan and fax, and supports long format roll paper up to 2.7m long. It is a practical solution for businesses that need flexible document and graphics printing from a single device.
The printer package includes: printer, power cord, quick setup guide, product safety guide, warranty, consumables, user manual.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
| Print format | A4, A3, A5, A6, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm |
| Fax | Yes |
| MPN | M, MFCJ6959DWRE1 |
| Supported operating system | Windows 7, Windows 10, Linux, Windows 8, macOS, Chrome OS, Windows Server |
| Weight | 28.6 kg |
| Purpose | For large businesses |
| Printing method | Inkjet |
| Black and white print speed | 30 ppm |
| Color print speed | 30 ppm |
| Scanning | Yes |
| Copying | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Connection interface | USB, WiFi, LAN (network), WiFi Direct |
| Standard input capacity (sheets) | 250 |
| Photo printing | Yes |
| Scanning resolution (dpi) | 1,200 x 2,400 |
| Print resolution (dpi) | 4,800 x 1,200 |
| Warranty (months) | 36 |
| Color printing | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Dimensions | 576 x 477 x 445 mm |
| Complete set | Printer, power cord, quick setup guide, product safety guide, warranty, consumables, user manual |
| Automatic document feeder (ADF) | Yes |
| Printing from a mobile phone | Yes |