Brother MFC-J2340DW multifunction printer Inkjet A3 1200 x 4800 DPI Wi-Fi
Brother MFC-J2340DW multifunction printer Inkjet A3 1200 x 4800 DPI Wi-Fi
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Digital sender | No |
| Duplex functions | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Display | TFT |
| Display diagonal | 6.86 cm (2.7") |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Touchscreen | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.03 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power consumption (ready) | 5.5 W |
| Power consumption (printing) | 29 W |
| Power consumption (copying) | 36 W |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| Weight | 17 kg |
| Depth | 398 mm |
| Width | 530 mm |
| Height | 305 mm |
| Security algorithms | WPA2-PSK, WPA3-SAE, 128-bit WEP, WPA-PSK, 64-bit WEP |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Brother iPrint & Scan, Google Cloud Print, Apple AirPrint, Mopria Print Service |
| Wi-Fi standards | 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 |
| Internal memory | 256 MB |
| Card reader integrated | No |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (CMY) | 4 pages |
| Included cartridge capacity (black) | 1 pages |
| DFU / User manual | Yes |
| Power cord included | Yes |
| Cables included | Phone |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Noise level | 51.5 dB |
| Software CD | Yes |
| Safety | APOP*, SMTP-AUTH, SSL/TLS (IPPS, HTTPS,FTPS, SMTP, POP3*, IMAP4*), SNMP v3 802.1x (EAP-MD5, EAP-FAST, PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS) |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 28 ipm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Secure printing | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Time to first page (colour, normal) | 4.6 s |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 28 ipm |
| Time to first page (black, normal) | 4.4 s |
| Printing | Colour printing |
| Maximum resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Print technology | Inkjet |
| N-in-1 copy function | Yes |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Maximum number of copies | 999 copies |
| Copy speed (colour, normal quality, A4) | 16 cpm |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 25 cpm |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Fax forwarding to | PC, E-mail, Fax |
| Fax transmission speed | 14.4 sec/page |
| Fax speed dialing (max numbers) | 150 |
| Fax memory | 150 pages |
| Faxing | Colour faxing |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Manual feeder | Yes |
| Total input capacity | 301 sheets |
| Total number of input trays | 2 |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 1 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Coated paper, Letterhead, Executive, Plain paper, Recycled paper, Glossy paper |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Custom media width | 105 - 215.9 mm |
| Borderless printing media sizes | Index card |
| Envelopes sizes | DL, Com-10, Monarch |
| Photo paper sizes | 9x13, 13x18, 10x15 |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 64 - 90 g/m² |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A6, A4, A5 |
| Custom media length | 148 - 355.6 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B6 |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Scan technology | CIS |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Maximum scan resolution | 19200 x 19200 DPI |
| Scan to | Image, FTP, File, OCR, USB, E-mail Server, |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Duplex scanning | Yes |
| Warnings | Avoid contact with ink, may cause skin irritation., Follow local regulations for the disposal of electronic multifunctional devices., Do not dispose of used appliances and toner cartridges in the regular rubbish bin, they may contain substances harmful to the environment. |