- In stock
Brother HL-1110 laser printer 2400 x 600 DPI A4
Brother HL-1110 laser printer 2400 x 600 DPI A4
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | GDI |
| Recommended duty cycle | 250 - 1800 pages per month |
| Features | Brother offers you a free 3-year warranty when you register at https://www.brother.pl/support/warranty |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Market positioning | Home & office |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.28 W |
| Power consumption (standby) | 40 W |
| Power consumption (printing) | 380 W |
| Height | 410 mm |
| Depth | 285 mm |
| Width | 307 mm |
| Weight | 4.45 kg |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Network ready | No |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic x64, Windows Vista Ultimate x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows Vista Home Premium x64, Windows XP Home x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows Vista Enterprise x64, Windows 8 Enterprise, Windows 7 Home Premium x64, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 7 Starter x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Home Basic, Windows 8, Windows 8 Pro x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows Vista Enterprise, Windows 7 Professional |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.7 Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2003, Windows Server 2003 R2 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Processor frequency | 200 MHz |
| Sound pressure level (printing) | 51 dB |
| Internal memory | 1 MB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | USB 2.0, USB 1.1 |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Print technology | Laser |
| Colour | No |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 2400 x 600 DPI |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet gross weight | 230 kg |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 50 sheets |
| Maximum print size | 210 x 297 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Paper tray media types | Plain paper, Recycled paper |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media weight | 65 - 105 g/m² |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Letter |