-
−1%
3Doodler Start Plus 3D pen 0.77 mm Turquoise, Yellow
3Doodler Start Plus 3D pen 0.77 mm Turquoise, Yellow
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Doesn't contain | Bisphenol A (BPA) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | 3DBP: US, EU, CA, AU/NZ Toy Safety Standards; ECO-filament: RoHS (EU), LHAMA, Toxicological Risk Assessment (US) |
| Product colour | Turquoise, Yellow |
| Housing material | Plastic |
| Built-in display | No |
| LED indicators | Activity |
| Battery technology | Alkaline |
| Power supply type | USB |
| Package weight | 463 g |
| Height | 138 mm |
| Depth | 35 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Weight | 91 g |
| Width | 41 mm |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 220 mm |
| Maximum extruder tip temperature | 65 °C |
| Preheating time | 0.5 min |
| Filament thickness supported | 2.5 mm |
| Recommended age (min) | 6 yr(s) |
| Nozzle width | 0.77 mm |
| Printing material | Compostable plastic |
| Print technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Manual | Yes |