- In stock
3Doodler FLOW 3D pen 2.2 mm Black
3Doodler FLOW 3D pen 2.2 mm Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | CE |
| Built-in display | Yes |
| Housing material | Plastic, Metal, Rubber |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Temperature |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage | 110 - 240 V |
| AC adapter output current | 1.2 A |
| Height | 160 mm |
| Weight | 100 g |
| Width | 18 mm |
| Depth | 20 mm |
| Printing material | ABS, Wood fiber, Polylactic acid (PLA), Flexible polyester (FPE) |
| Maximum extruder tip temperature | 240 °C |
| Preheating time | 1.5 min |
| Recommended age (min) | 14 yr(s) |
| Filament thickness supported | 1.75 mm |
| Nozzle width | 2.2 mm |
| Print technology | Fused Filament Fabrication (FFF) |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Warnings | Avoid contact with skin and eyes., May cause respiratory tract irritation., The product contains substances that may be hazardous to the environment, do not dispose of in the regular waste bin. |