- In stock
-
−19%
The Elegoo Neptune 4 Max is a 3D printer that offers a maximum build volume of 420 x 420 x 480 mm and a print accuracy of ±0.1 mm. It operates at a maximum nozzle temperature of 300°C and supports a variety of materials, making it perfect for detailed and large-scale projects.
The Elegoo Neptune 4 Max is a 3D printer that offers a maximum build volume of 420 x 420 x 480 mm and a print accuracy of ±0.1 mm. It operates at a maximum nozzle temperature of 300°C and supports a variety of materials, making it perfect for detailed and large-scale projects.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Elegoo Neptune 4 Max is a 3D printer that offers a maximum build volume of 420 x 420 x 480 mm and a print accuracy of ±0.1 mm. It operates at a maximum nozzle temperature of 300 °C and supports a variety of materials, making it suitable for detailed and large-scale projects.
Features | |
|---|---|
| Product Type | 3D Printer |
| Product Brand | Elegoo |
| Model | Neptune 4 Max |
Specifications | |
| Maximum Print Volume | 420 x 420 x 480 mm |
| Printing Accuracy | ±0.1mm |
| Nozzle Diameter | 0.4 mm |
| Printing Speed | 30 ~ 500mm/s |
| Normal Print Speed | 250 mm/s |
| Maximum RPM | 8000 mm/s² |
| Ambient Temperature | 5°C ~ 40°C |
| Maximum Nozzle Temperature | 300°C |
| Maximum Heated Surface Temperature | 85°C (at 25°C ambient) |
| Software | Cura |
| Input File Format | STL, OBJ |
| Output File Format | G-code |
| Interface | USB flash drive, LAN (network) |
| Input Power Supply | 100-120V/220-240V; 50/60Hz |
| Output Energy | 24V |
| Device Size | 658 × 632 × 740mm |
Safety Warning | |
| Use the product only for its intended purpose. | |