Xerox WorkCentre 3025/NI Laser 1200 x 1200 DPI 20 ppm A4 Wi-Fi
Xerox WorkCentre 3025/NI Laser 1200 x 1200 DPI 20 ppm A4 Wi-Fi
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Maximum duty cycle | 15000 pages per month |
| Page description languages | GDI |
| Product colour | White |
| Power consumption (PowerSave) | 2.3 W |
| Power consumption (standby) | 37 W |
| Power consumption (average operating) | 313 W |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Height | 309 mm |
| Weight | 8.6 kg |
| Depth | 360 mm |
| Width | 406 mm |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11b, 802.11g |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Xerox PrintBack |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 7 Starter x64, Windows Vista Home Premium x64, Windows XP Home x64, Windows Vista Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 8 Enterprise, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows Vista Ultimate x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows Vista Home Basic, Windows 8, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows XP Professional, Windows 8 Pro x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows XP Professional x64, Windows Vista Enterprise x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003, Windows Server 2008 x64, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2 |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Card reader integrated | No |
| Internal memory | 128 MB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| USB port | Yes |
| Printing | Mono printing |
| Print technology | Laser |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Copying | Mono copying |
| Time to first copy (black, normal) | 10 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Faxing | Mono faxing |
| Auto-redialing | Yes |
| Fax coding methods | MMR, MH, JBIG, JPEG, MR |
| Auto reduction | Yes |
| Paper input type | Paper tray |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Paper tray media types | Plain paper, Matte paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning | Colour scanning |
| Document formats supported | |
| Image formats supported | TIF, JPG |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Output colour depth | 8 bit |
| Warnings | The product requires special disposal - do not dispose of in normal waste., Be careful when handling the device, it may contain live parts., Avoid contact with toner, it can irritate the skin and respiratory tract. |