Xerox WorkCentre 3025/BI Laser 600 x 600 DPI 20 ppm A4 Wi-Fi
Xerox WorkCentre 3025/BI Laser 600 x 600 DPI 20 ppm A4 Wi-Fi
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Printing | Mono printing |
| Faxing | N |
| Scanning | Colour scanning |
| Copying | Mono copying |
| Print technology | Laser |
| Printing colours | Black |
| Digital sender | No |
| Duplex faxing | No |
| Duplex copying | No |
| Duplex scanning | No |
| Number of print cartridges | 1 |
| Page description languages | GDI |
| Duplex printing | No |
| Maximum duty cycle | 15000 pages per month |
| Display | LCD |
| Certification | UL 60950-1/CSA 60950-1-07, FDA/CDRH, FCC Part 15, ICES-003, CE, Low Voltage Directive 2006/95/EC, EN 60950-1, EN 60825-1, EMC 2004/108/EC, EN 55024, EN 55022, Class B, WEEE Directive 2012/19/EU, Citrix Ready, NOM, EAC (GOST), GS Mark, Green World Alliance, WHQL |
| Product colour | Blue, White |
| Built-in display | Yes |
| Power consumption (PowerSave) | 2.3 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy Star certified | Y |
| Power consumption (average operating) | 313 W |
| Power consumption (standby) | 37 W |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Weight | 7.5 kg |
| Height | 257 mm |
| Depth | 360 mm |
| Width | 406 mm |
| Management protocols | SNMPv3 |
| Supported network protocols (IPv6) | IPv6 |
| Supported network protocols (IPv4) | IPv4 |
| Security algorithms | WPA2 |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Xerox PrintBack |
| Windows operating systems supported | Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 8 Enterprise, Windows Vista Home Premium, Windows XP Home, Windows 7 Starter x64, Windows Vista Business, Windows Vista Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business x64, Windows XP Professional, Windows Vista Ultimate x64, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows XP Professional x64, Windows 8 Pro x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows Vista Enterprise x64, Windows XP Home x64, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows Vista Home Basic x64, Windows 7 Professional x64, Windows Vista Home Basic, Windows 8, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Linux operating systems supported | SuSE Linux 11, Ubuntu 12.04, RedHat EL Linux 6.0, SuSE Linux 10, Ubuntu 10.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 10.10, Ubuntu 11.04, Ubuntu 13.04, Ubuntu 11.10, RedHat EL Linux 5.0 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2003 |
| Processor frequency | 600 MHz |
| Card reader integrated | No |
| Internal memory | 128 MB |
| Sound power level (standby) | 26 dB |
| Sound pressure level (printing) | 50 dB |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| USB port | Yes |
| Warm-up time | 30 s |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Time to first copy (black, normal) | 10 s |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 40 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Maximum input capacity | 150 sheets |
| Paper input type | Paper tray |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Custom media width | 76 - 216 mm |
| Custom media length | 127 - 356 mm |
| Paper tray media weight (imperial) | 7.26 - 19.5 kg (16 - 43 lbs) |
| Paper tray media weight | 60 - 163 g/m² |
| Auto Document Feeder (ADF) media weight | 60 - 105 g/m² |
| Paper tray media types | Pre-printed, Thick paper, Plain paper, Labels, Thin paper, Envelopes, Card stock, Bond paper, Recycled paper |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan to | TWAIN, WIA |
| Output colour depth | 8 bit |
| Image formats supported | TIF, JPG |
| Maximum scan resolution | 4800 x 4800 DPI |
| Scanner type | Handheld scanner |
| Document formats supported | |
| Warnings | Avoid contact with toner, it can irritate the skin and respiratory tract., Be careful when handling the device, it may contain live parts., The product requires special disposal - do not dispose of in normal waste. |