HP LaserJet MFP M140w Printer
HP LaserJet MFP M140w Printer
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Box contents | HP LaserJet MFP M140w Printer; Power cord; HP Black LaserJet Toner Cartridge (yield: 300 pages); Setup Poster; Reference Guide; Warranty Guide; Flyer |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Compliance certificates | BSMI, CE, GS mark, Federal Communications Commission (FCC), EAC |
| Replacement cartridges | HP 142A Black LaserJet Toner Cartridge (~950), W1420A |
| Page description languages | URF, PWG, PCLmS, PCLm |
| Duplex functions | Not supported |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Maximum duty cycle | 8000 pages per month |
| Number of print cartridges | 1 |
| Printing colours | Black |
| Recommended duty cycle | 100 - 1000 pages per month |
| HP segment | Home office |
| Control type | Buttons |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Recommended humidity operating range | 30 - 70% |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 17.5 - 25 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32.5 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight | 5.39 kg |
| Height | 197 mm |
| Depth | 264 mm |
| Width | 360 mm |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Mobile printing technologies | Mopria Print Service, Apple AirPrint |
| Wi-Fi standards | 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g |
| Security algorithms | SNMP |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Other operating systems supported | Linux |
| Server operating systems supported | Windows Server 2016 x64, Windows Server 2012 R2 x64, Windows Server 2008 R2 x64, Windows Server 2012 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.15 Catalina, MacOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Sound power level (printing) | 6.2 dB |
| Sound pressure level (printing) | 51 dB |
| Internal memory | 64 MB |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum internal memory | 64 MB |
| Processor frequency | 500 MHz |
| Bundled software | No CD in box. Download software from hp.com or 123.hp.com |
| Included cartridge capacity (black) | 300 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Cables included | AC |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Manufacturer warranty | One-year limited warranty |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS 10.14 Mojave; macOS 10.15 Catalina; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11; 10; 2 GB available hard disk space; Internet connection; Microsoft Internet Explorer or Edge. Apple macOS Catalina (v10.15) macOS Big Sur (v11.0) macOS Monterey (v12.0); 2 GB HD; Internet required. |
| Acoustic pressure emissions bystander (ready) | 16 dB |
| Custom media sizes | 105 x 148 to 216 to 355.6mm |
| Typical electricity consumption (TEC) number | 0.255 kWh/Week (Energy Star 3.0); 0.259 kWh/Week (Blue Angel) |
| Acoustic power emissions (ready) | 23 dB |
| Number of users | 3 user(s) |
| UNSPSC-code | 43212110 |
| Secure printing | Yes |
| Print margins (top, bottom, right, left) | 2 mm |
| Print resolution black | 600 x 600 DPI |
| Maximum resolution | 600 x 600 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Printing | Mono printing |
| Time to first page (black, normal) | 8.5 s |
| Duplex printing | No |
| Warm-up time | 20 s |
| Print technology | Laser |
| Duplex copying | Yes |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | 20 cpm |
| Maximum copy resolution | 600 x 400 DPI |
| Time to first copy (black, normal) | 11 s |
| Auto fit function | Yes |
| Copying | Mono copying |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Harmonized System (HS) code | 84433100 |
| Faxing | No |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Maximum output capacity | 100 sheets |
| Maximum input capacity | 150 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 150 sheets |
| Paper tray media types | Labels, Envelopes, Postcard, Plain paper |
| Paper tray media weight | 65 - 120 g/m² |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A5, A4, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C5 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Envelopes sizes | DL, C5 |
| Custom media length | 148 - 355.6 mm |
| Maximum print size | 216 x 355.6 mm |
| Custom media width | 105 - 216 mm |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Scan to | WIA, Software, TWAIN |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Image formats supported | JPG, Raw, TIFF, PNG, BMP |
| Greyscale levels | 256 |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Input colour depth | 24 bit |
| Scanning | Colour scanning |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Duplex scanning | No |
| Scan technology | CIS |
| Document formats supported | |
| TWAIN version | 2.1 |
| Warnings | Be careful when handling the device, it may contain live parts., Avoid contact with toner, it can irritate the skin and respiratory tract., The product requires special disposal - do not dispose of in normal waste. |
| HP Security tools | Password-protected network embedded Web server; enable/disable Network ports; SNMPv1/2/3 community password change |
| HP Management tools | HP Printer Assistant (UDC), HP Device Toolbox |
| HP Dynamic security | Yes |
| HP Auto-On/Auto-Off | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 886112379650 |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | Arsenic-free display glass; Low halogen; Mercury-free display backlights; TCO Certified; TCO Certified Edge |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 3 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 141 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 3 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 185 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 13.5 |