- In stock
HDD AV WD Purple Pro (3.5'', 18TB, 512MB, 7200 RPM, SATA 6 Gb/s)
HDD AV WD Purple Pro (3.5'', 18TB, 512MB, 7200 RPM, SATA 6 Gb/s)
Guarantee
60 month
Delivery from Lithuania in
2 - 4
business days
| Device Location | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Storage Capacity | 18 TB |
| Supports Data Channel | SATA III-600 |
| Installed Cache Memory Storage Capacity | 512 MB |
| Rotational Speed | 7200 rpm |
| Internal Data Bit Rate | 272 Mbps |
| External Data Bit Rate | 6 Gbps |
| Non-Recoverable Errors | 10 per 10^15 |
| Mean Time Between Failures | 2500000 hr |
| Start / Stop Cycles | 600000 |
| Shock Tolerance Operating | 50G @ 2ms |
| Shock Tolerance Storage | 250G @ 2ms |
| Maximum Power Consumption | 6.3 W |
| Minimum Power Consumption | 0.9 W |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 65 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 0 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 70 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | -40 °C |
| Depth | 147 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Warranty Term (month) | 60 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Weight | 0.69 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 0 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Package Type | Box |
| EAN Code | 718037889481 |