Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
7 - 16
business days
More efficient HEPA filter for your air purifier
More efficient HEPA replacement filter for your air purifier
With this highly effective Air purifier replacement filter You're making the right choice. This ensures your device reaches its full filtering capacity and you can enjoy noticeably cleaner indoor air.
Thanks to HEPA technology, 99.9% of airborne particles and even the smallest particles are filtered from the air. The indoor air is hygienic and free of harmful substances. Changing the filter is quick and easy, so you can fully concentrate on the benefits of clean air.
Mobile air purifiers are already standard in many private and public buildings. To ensure the devices thoroughly and reliably filter the air, the filters must be replaced regularly. The HEPA replacement filter for Steba air purifiers is precisely manufactured and offers excellent filtration results.
So order today and ensure with our Air purifier for fresh and healthy air quality.
| Outer diameter | 21.6 cm |
| inner diameter | 13.35 cm |
| Height | 15.3 cm |
| Particle filter class | H11 |
| Weight | 338 g |
| material | Activated carbon, plastic |
| Color | black |
| Exchange cycle | approximately every 6-12 months |
| Suitable for | Steba LR12 |
| Replaces for | Steba 93-12-00 |