- In stock
Dražice OKCV160 Combi
Dražice OKCV160 Combi
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | DRAZICE, Dražice |
| Material | Tin |
| Color | White color |
| Model | 160 |
| Water heater type | Combined |
| Installation | Horizontal |
| Water tank volume | 148 liters |
| Degree of protection (IP) | IP42. Warm-up time (from 10°C to 65°C) - 4 h |
| Maximum working pressure | 6 Bar |
| Height | 52.4 cm, 1315 mm. |
| Width | 52.4 cm, 585 mm. |
| Length | 125.5 cm, 585 mm. |
| Power | 2200W |
| Heat exchanger area | 0.7 m² |
| Heater weight without water | 69 kg |
| Water connection | Connection on the right |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Connections 3/4. Heating time to 60 degrees: 53 min. No cable. |
| Weight | 71.5 kg. |
| Country of manufacture | Czech |